Alat za prilagodljivost

  • Veći tekst
  • Font za disleksiju
  • Podebljanje teksta
  • Crno-bijelo
  • Visoki kontrast
  • Kursor
  • Resetuj
  • Pristupačnost

Društvo

02.10.2024
186

U KOTORU MEĐUNARODNI NAUČNI SKUP O PODIZANJU NIVOA SREDOZEMNOG MORA

U okviru AdriBioPro 2024- međunarodne naučne konferecnije posvećene zaštiti biodiveziteta Jadranskog mora, koja se održava u Kotoru od 1. do 4. oktobra, između ostalih, biće predstavljen i Interreg Euro Med projekat MedSeaRise- Podrška prilagođavanju na porast nivoa Sredozemnog mora. Riječ je o projektu koji realizuje šest partnera iz šest zemlja Mediterana, među kojima je i Crna Gora koju predstavlja domaćin konferencije, Institut za biologiju mora Univerziteta Crne Gore u Kotoru.

Međunarodna naučna konferencija, na kojoj će biti predstavljeno oko 90 radova preko 300 koautora iz 16 zemalja, ujedno je i prilika za susrete naših naučnih radnika za kolegama sa kojima partnerski realizuju brojne međunarodne projekte s ciljem razmjene znanja i iskustava, te razvoja novih metodologija u cilju zaštite biodiverziteta i održivog razvoja obalnih zajednica Sredozemlja. U tom smislu, ovogodišnja konferencija podrazumijeva i više tematskih izlaganja i radnih sastanaka iz konteksta MedSeaRise projekta na temu uticaja klimatskih promjena na stanje Sredozemnog mora.

Danas, drugog danas AdriBioPro konferencije, od 12 sati, nakon svečane ceremonije otvaranja naučnog skupa u Kulturnom centru Nikola Đurković, uslijediće skup na temu “Klimatske promjene i utjecaj na ekosisteme”. Učesnici konferencije razgovaraće o trendovima rasta nivoa mora, temperature vazduha i količine padavina na Sredozemlju prema Med-CORDEX I Euro-CORDEX simulacijama budućih klimatskih scenarija.

Kao korak dalje u suočavanju sa očekivanim uticajima klimatskih promjena na Sredozemlju biće predstavljen MediSeaRise projekat, kao alat za razvoj zajedničke metodologije u suočavanju sa rizicima povezanim sa postepenim povećanjem nivoa mora. Uslijediće radionica koja se organizuje kao zajednička aktivnost projektnih partnera- “Porast nivoa mora: kako iskoristiti scenarije klimatskih promjena za efikasno prilagođavanje”, gdje će biti predstavljeni izvještaji o procjeni porasta nivoa mora u Evropi, novi uvidi iz studija klimatskih promjena temeljeni na procjeni uticaja na morske ekosisteme, projekcije porasta nivoa Jadranskog mora do 2100.godine, te o procjene uticaja riječnih dotoka na nivo mora u Jadranu.

Na radionici će učestvovati predstavnici partnera MedSeaRise projekta iz Grčke, Italije, Španije, Francuske, Malte I Crne Gore, koji od januara ove godine sarađuju na identifikovanju zajedničkog skupa najboljih praksi za korištenje dostupnih scenarija budućih klimatskih promjena u razvoju metodologije procjene rizika i preventivnih mjera u cilju zaštite biodiverziteta i antropogenih aktivnosti u obalnim zonama.

Na radionici se, pored međunarodnih eksperata, očekuje i aktivno učešće predstavnika nadležnih državnih organa i plave ekonomije Crne Gore- Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama, Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom, Agencije za zaštitu životne sredine, Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, te Luke Kotor.

AdriBioPro 2024 konferencija biće i prilika za redovni radni sastanak projektnih partnera MedSeaRise projekta, koji će biti održan na Institutu za biologiju mora u četvrtak, 3.oktobra, sa početkom u 9 sati.

Interreg Euro Med projekat MedSeaRise, koji finansira Evropska unija u vrijednosti od oko 600 hiljada eura, započeo je u januaru ove godine, a trajaće 27 mjeseci.

Podijeli na: